Palenie papierosów, choć wydaje się stosunkowo niewinnym nałogiem, w porównaniu choćby z narkomanią czy alkoholizmem polega na tym samym mechanizmie, na jakim oparte są inne uzależnienia. Jest to kombinacja uzależnienia fizycznego i psychicznego. To pierwsze oznacza, że organizm przyzwyczajony jest do określonej dawki pewnej substancji i jej odstawienie wywołuje nieprzyjemne dolegliwości. Wbrew pozorom, z tym walczy się najłatwiej. Ciało stosunkowo szybko oczyszcza się z nikotyny i później fizyczny głód tytoniu nie jest już tak dotkliwy. Znacznie trudniejsze jest uzależnienie psychiczne. Nałóg zawsze jest odpowiedzą na pewne potrzeby, których nie umiemy zaspokoić w inny, mniej szkodliwy sposób. Poza tym z paleniem papierosów wiąże się szereg rytuałów, zarówno naszych prywatnych jak i społecznych. Rzucając palenie, trzeba dla nich znaleźć alternatywę. Ponieważ jest to tak trudne, rzucanie palenia wymaga bardzo silnej motywacji. Oto kilka metod, które pomogą ci się zmotywować w walce z nałogiem.
Powiedz wszystkim, że rzucasz
Nikt nie lubi publicznie przyznawać się do porażki, ani uchodzić za osobę o słabej woli i niewielkich osiągnięciach. To dlatego tak skuteczną motywacją jest publiczne ogłoszenie zamiaru zerwania z nałogiem. Jeśli o rzucaniu palenia powiesz swoim znajomym, głupio ci będzie w ich obecności sięgnąć po papierosa. Uwaga: im więcej osób, których zdanie jest dla ciebie ważne będzie wiedziało o walce z nałogiem, tym silniejsza będzie twoja motywacja. Zawsze też możesz liczyć na to, że poinformowani o twoich planach przyjaciele, będą cię dopingować do rzucania palenia i np. przestaną cię częstować papierosami, żeby ułatwić ci osiągnięcie sukcesu.
Tablica motywacyjna to sposób tyleż prosty, co skuteczny. Jak to zrobić? Potrzebujesz zwykłej tablicy korkowej, najlepiej dość dużego formatu, którą zawieszasz np. nad biurkiem lub w innym miejscu, gdzie często patrzysz. Na środku tablicy umieszczasz swoje postanowienie, np.: Za trzy miesiące nie palą papierosów. Wokół kluczowego hasła przyczepiasz motywacyjne cytaty, zdjęcia, inspirujące myśli i uwagi. Możesz doczepić np. dzienniczek postępów lub zdjęcie tego, co sobie kupisz za zaoszczędzone podczas rzucania palenia pieniądze. Uwaga: spoglądaj na tablicę jak najczęściej!
Nagradzaj się
Rzucanie palenia to poważna sprawa i duże wyzwanie. Potrzebujesz więc nagrody za swoje wysiłki. Nagroda powinna być adekwatna do wkładu pracy i sukcesów. Po pierwszym tygodniu bez papierosów możesz zafundować sobie np. filiżankę gorącej czekolady w ulubionej kawiarni, po miesiącu potrzebujesz już większego prezentu. Warto nagradzać się regularnie, np. co miesiąc. To nie powinno być trudne, bo rzucanie palenia generuje realne oszczędności, możesz więc te pieniądze przeznaczyć na realizację swoich mniejszych i większych marzeń – to naprawdę działa!