poniedziałek, 7 marca 2011

Czym są upławy i jak z nimi skutecznie walczyć

Niestety wiele kobiet nie ma pojęcia, czym właściwie są upławy. Upławy często mylnie określa się wydzielinami z pochwy. Nie jest to jednak prawda. Wydzieliny z pochwy są czymś jak najbardziej normalnym i towarzyszą każdej kobiecie w czasie cyklu miesiączkowego.

upławyZa ich powstawanie odpowiadają hormony – estrogeny i progesteron, które naprzemiennie rządzą ciałami kobiet. Przed owulacją pojawia się zatem kleista wydzielina o specyficznym zapachu i mlecznobiałej konsystencji. Nie można jej jednak nazwać upławem. Również śluzu, który wydziela się z organizmu kobiety na skutek podniecenia nie można nazwać upławem. Upławy to bez wątpienia także wydzieliny z pochwy, jednak są to wydzieliny występujące w nadmiernych ilościach i o niepokojącym zabarwieniu. Upławy mogą mieć kolor biały, krwisty czerwony, różowy, żółty, a nawet lekko zielony. Nie jest to normalny stan organizm, a raczej oznaka często niebezpiecznej choroby. Upławy są nieprzyjemne i mogą mieć bardzo drażniący i dokuczliwy zapach. Najczęściej sygnalizują różnego rodzaju infekcje organizmu. Możemy mieć z nimi do czynienia w przypadku nadżerek, stanów zapalnych pochwy, infekcji bakteryjnej narządów rodnych, chorób pochwy czy warg sromowych.

Upławy pojawiają sie w najmniej oczekiwanych momentach.

upławy

Upławy są niezmiernie nieprzyjemną dolegliwością. Przede wszystkim są całkowicie niemożliwe do kontrolowania. Pojawiają się w najmniej odpowiednich momentach, w czasie spotkań z przyjaciółmi, ważnych konferencji służbowych czy tuż przed stosunkiem, skutecznie rujnując wszelkie plany. Ponadto, tego typu chorobowe wydzieliny często zostawiają trudne do uprania ślady i plamy na bieliźnie. Niekiedy także zdarza się, że ilość wydzieliny jest tak duża, że przecieka i zostawia widoczne ślady na spodniach, spódnicach czy spodenkach. Może to być prawdziwą traumą dla kobiety, która długie godziny spędza poza domem, w pracy czy w szkole i nie ma możliwości zmiany garderoby. W zaplamionych spodniach na pewno nie można czuć się komfortowo. Należy zatem jak najszybciej udać się do lekarza, by zdiagnozował źródło i przyczynę kłopotliwej wydzieliny i zaproponował sposób leczenia.

Pozbądź się stresu za pomocą masażu

Dotyk jest najprostszym lekarstwem na ból i stres. Działa natychmiast i daje zaskakujące rezultaty. Odprężający masaż i następujące po nim poczucie odzyskanej równowagi i spokoju skutecznie poprawia jakość naszego życia.
Gdy zdamy sobie sprawę, że żyjemy w notorycznym stresie, jest już za późno, by radzić sobie samemu. Musimy wtedy zastanowić się nad opanowaniem stresu, aby nie był dla nas problemem. Powinniśmy zgłosić się do gabinetu masażu - do fizjoterapeuty, który pomoże nam pozbyć się skutków stresu. Fizjoterapeuta wykona dobroczynny masaż relaksacyjny, który jest efektywnym sposobem na przywrócenie równowagi i wewnętrznego spokoju. Pozwala pozbyć się napięć, przywraca energię, dzięki której lepiej radzimy sobie z natłokiem problemów.

Stres dnia codziennego

Współczesne życie przysparza człowiekowi coraz więcej sytuacji stresowych. Narzekanie na zbyt szybkie tempo nie jest niczym nowym. Zagrożenie kryje się w nadmiarze pracy i obowiązków. Do tego dochodzi poczucie, że nie zdążymy zająć się wszystkim do czego czujemy się zobowiązani. Wymagająca praca, obowiązki rodzinne, pilnowanie terminu kredytów, podatków, przeglądów samochodowych. Lista codziennych czynności, które musimy wykonać wydłuża się. Popadamy w depresje, gdyż chcemy wszystko kontrolować i zbyt wiele zrobić na raz. Nasz organizm większość czasu nastawiony jest na zbyt wysokie obroty. Przyspieszenie biologicznych rytmów snu, wypoczynku, pracy zakłóca wewnętrzną stabilność. A niemożliwość spełnienia wszystkich obowiązków prowadzi do stresu i frustracji. I tak jesteśmy w ciągłym biegu nie dając sobie chwili na odpoczynek. Wpadamy w spiralę stresu, która wyniszcza nasz organizm i pogarsza jakość naszego życia. Jesteśmy wiecznie przemęczeni i nie potrafimy efektywnie się zrelaksować. Dlatego powinniśmy zadbać o to, by wygospodarować co najmniej półtorej godziny w tygodniu aby poświęcić je dla swojego zdrowia. Umówić się na masaż, wyłączyć telefon, położyć na kozetce, wziąć głęboki oddech i poddać się kojącemu zabiegowi.
masaż relaksacyjny
Masaże stanowią najstarszą formę sztuki medycznej i obecnie stanowią nieodzowny element profilaktyki zdrowia. Coraz więcej osób korzysta z usług masażystów, od dwóch do czterech razy w miesiącu w ramach regularnego dbania o swoje ciało.
Rodzajów masażu, które uwalniają od stresu dostępnych na rynku jest całe mnóstwo. Należy wymienić technikę masażu relaksacyjnego opartego na szwedzkim masażu klasycznym, polegającym na rozcieraniu napięć w mięśniach; masaż gorącymi kamieniami – łączący technikę masażu ciepłym kamieniem na aromatycznym olejku wraz z refleksologią, hinduską ajurwedą i elementami akupresury; masaż tajski wykonywany przez ubranie, bez użycia olejków, polegający na naciąganiu i uciskaniu poszczególnych części ciała; oprócz tych podstawowych technik możemy znaleźć całe spektrum zabiegów przy użyciu przeróżnych ziół, olejów i preparatów, masaże bambusem, z użyciem czekolady i chińskich baniek.
Terapia relaksacyjna poprzez masaż wspomaga walkę ze stresem i pomaga przywrócić stan równowagi organizmu. Wprowadza w dobroczynny stan odprężenia. Mózg przyspiesza wydzielanie endomorfiny i serotoniny, hormonów odpowiadających za dobre samopoczucie. Po masażu, który trwa od godziny do półtorej godziny wstajesz wypoczęty, zrelaksowany, oczyszczony i pełen energii do podejmowania nowych wyzwań. Ciało nauczone relaksu lepiej radzi sobie ze stresem w przyszłości.

Kiedy wybrać się na masaż

Ważna jest umiejętność rozpoznawania pierwszych objawów stresu. Gdy poczujemy napięcie w skroniach, w okolicach karku i obręczy barkowej, zauważymy przyspieszony oddech, obleje nas zimny pot czy zaczniemy mieć problemy z zasypianiem, powinniśmy już wtedy wizytę w dobrym gabinecie masażu i odnowy biologicznej, aby oddać się w ręce wykwalifikowanych fizjoterapeutów, którzy pomogą nam uporać sobie z napięciami.
Później objawy stresu zamieniają się w przemęczenie, brak energii i problemy z koncentracją. Jeżeli na tym etapie nie zaczniemy walczyć ze stresem może on wywołać poważne skutki zdrowotne, takie jak:
• chorobę serca
• chorobę niedokrwienną,
• zawał,
• zaburzenie rytmu serca,
• nadciśnienie tętnicze,
• chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy,
• wysoki poziom cholesterolu we krwi,
• nerwice,
• bezsenność,
• obniżenie odporności,
• zaburzenia miesiączkowania,
• zaburzenia erekcji.
Stres, który gromadzi się w naszym organizmie, a który nie ma ujścia, doprowadza do nadszarpnięcia naszej kondycji fizycznej i psychicznej, przy długotrwałym działaniu niszczy nasze zdrowie. Dlatego nie czekajmy, aż dopadną nas poważniejsze objawy, zadbajmy o swoje zdrowie teraz.

Masaż na krześle (masaż Work-site)

Dzięki stworzeniu zasad wykonywania masażu na krześle, dotyk mógł zagościć w biurze, na lotnisku, na stadionach sportowych, na koncertach, w centrach handlowych i w biurach..... Valerie Voner

Trochę z historii
3000 lat temu Chińczycy odkryli na ludzkim ciele punkty, których stymulowanie wywołuje odpowiednią reakcję organizmu, prowadzącą do samouzdrowienia. Wiedza o tych punktach rozeszła się wśród wszystkich cywilizacjach wschodu, gdzie wiele tych technik było stosowanych właśnie na siedząco.

W latach 70, w USA na zjeździe masażystów krajowych, pewna masażystka zaprezentowała, praktykowane przez nią techniki masowania siedzącej osoby. Spotkało się to z ogromnym zainteresowaniem osób na zjeździe. Stopniowo w programach kształcenia pojawiały się techniki stosowane w masażu w pozycji siedzącej.

Na początku lat 80, pierwszym terapeutą stosującym oficjalnie techniki w pozycji siedzącej był masażysta D.Palmer a już 1984r, pierwszą firmą która zdecydowała się wprowadzić masaż na krześle do swoich biur była Apple Computers.

Od tego czasu masaż na krześle stawał się coraz bardziej popularny i coraz więcej firm stosuje go u siebie. Dziś już prawie nikogo nie dziwi tego rodzaju zabieg, który wykorzystywany jest jako sposób, by setkom osób przynieść ulgę w miejscu pracy, a także w innych miejscach.

O work-site, słów kilka
Masaż Work-site jest zabiegiem najczęściej wykonywanym na terenie firm, w godzinach ich urzędowania. Stosuje się go również podczas przerw na wszelkiego rodzaju zjazdach, sympozjach czy konferencjach. Ogólnie wykonuję się go tam, gdzie nie ma zbytnio czasu i innych możliwości wykonania masażu. Przez fakt, że odbiorcami są najczęściej pracownicy firm, został on żartobliwie nazwany - masażem firmowym.

Masaż na krześle przyjął formę zdrowego spędzania przerwy, jest zabiegiem korzystnym dla pracodawcy – zdecydowanie podnosi wydajność pracownika, jak i dla pracownika – relaksuje go. Wystarczy 5-20 minutowa sesja work-site by pracownik miał lepszy nastrój w tym samym był bardziej skoncentrowany i efektywny.

Kto będzie korzystał z tych masaży?
Stres - niepożądane zjawisko

Stres jest nieodłącznym czynnikiem w pracy i jest niekorzystną dla człowieka reakcją na nadmierną presję. Nie jest co prawda chorobą, ale jeśli jest intensywny i trwa długo, to może nawet doprowadzić do pogorszenia zdrowia psychicznego (np. depresji, załamania nerwowego) i fizycznego (np. choroby serca). Stres powoduje m.in.:

- podwyższone napięcie mięśni,
- sztywność karku, szyi i ramion,
- problemy ze skórą,
- problemy z oddychaniem,
- nadpotliwość,
- brak energii, apetytu,
- i inne dolegliwości,
które z kolei mają bezpośredni wpływ na: brak koncentracji, rozdrażnienie, nieefektywność, obojętność, kłopoty z relaksacją a nawet z zaśnięciem.

Stres jest więc zjawiskiem niepożądanym, należy go eliminować, zapobiegać jego powstawaniu, ograniczać skutki jego działania.

Masaż jest rozwiązaniem!
Na pewno dobrym pomysłem jest tu właśnie masaż relaksacyjny - Work-site.
Masażem można usunąć wiele dolegliwości bólowych, masaż świetnie rozluźnia spięte mięśnie, poprawia kondycję skóry, koi nerwy a stosowany cyklicznie działa profilaktycznie i wpływa na komfort życia pacjenta. Masaż Work-site wykonywany jest na górnych partiach pleców, szyi, głowy i wzdłuż kręgosłupa, kończąc na lędźwiach. Są to najbardziej narażone i podatne miejsca na wszelkiego rodzaju mikro-urazy, wzmożone napięcia i sztywność.

Niwelowanie stresu (jego skutków) masażem jest zatem dobrym pomysłem. Tylko jak go przeprowadzić w firmie, gdzie:

- często brak odosobnionego miejsca,
- brak czasu,
- nie bardzo można użyć oliwki, kremu,
- ludzie czują się niezręcznie, wstydzą się
- muszą się rozebrać,

bariery przedstawione wyżej można przełamać stosując, właśnie masaż work-site przy pomocy odpowiedniego narzędzia jakim jest - krzesło do masażu.

Narzędzie pracy
Masować można na zwykłym krześle dostępnym w biurze. Ustawiamy krzesło w ten sposób by oparcie dotykało biurka i układamy małą poduszkę na oparcie tego krzesła. Na tak przygotowanym miejscu możemy przeprowadzić zabieg.

W miarę stosowania work-site, producenci sprzętu rehabilitacyjnego nie pozostali bierni. Zostało skonstruowane specjalnie do tego celu krzesło z podparciem, typu klęcznik. Pacjent "siada" na nim a jego głowa i klatka piersiowa jest podparta na specjalnych poduszkach, np. krzesło Prestige-reh firmy HABYS (foto - kurs-masazu-na-krzeselkach_czarny-prestige ). Dzięki takim praktycznym rozwiązaniom jak: regulowane w wielu płaszczyznach podgłówek i półka pod ramiona, ustawiana siłownikiem gazowym wysokość siedziska i dodatkowo nastawny kąt pochylenia - krzesło Prestige-reh można idealnie dopasować do każdego wzrostu, rozmiaru i wagi pacjenta.

Po rozłożeniu zajmuje mało miejsca. Złożone natomiast, jest niewielkich rozmiarów, swobodnie wchodzi do większości aut a specjalnie zaprojektowany pokrowiec z odpowiednimi rączkami, daje możliwość przemieszczania się nawet komunikacja miejską.

Techniki masażu na krześle
ruchy stosowane w work-site są szczególnego rodzaju zestawieniem wschodnich technik akupresury i technik masażu szwedzkiego. Wykorzystujemy techniki takie jak:

- akupresura i masaż kompresyjny
- pocieranie
- rozciąganie
- masaż petrissage – ugniatanie, wałkowanie, wykręcanie,ściskanie, unoszenie, i szczypanie.
- masaż effleurage – głaskanie opukiwanie.

Dlaczego Work-site?
Na koniec przedstawię 7 powodów dla których masaż Work-site jest idealnym rozwiązaniem:

- Wykonać go można na zwykłym krześle, bądź do tego celu stworzonym, które zajmuje mało miejsca,
- Wykonywany jest przez ubranie, co zaoszczędza ludziom czas i eliminuje lęk przed nagością,
- Nie używa się olejków, kremów co eliminuje poczucie dyskomfortu związanego z włożeniem ubrania na ciało po zabiegu,
- Ponieważ trwa zazwyczaj kilkanaście minut, nie więcej niż przerwa na kawę, nawet najbardziej zajęte osoby mogą z niego skorzystać,
- Nie wymaga zamkniętego pomieszczenia, więc inni widzą dokładnie, o co chodzi i czego mają się spodziewać, kto i w jaki sposób to robi - czują się przez to bezpieczniej,
- Skierowany jest właśnie na plecy, szyję i ramiona, czyli najbardziej narażone okolice ciała,
- Dostarcza tego typu korzyści, które ludzie najczęściej chcą osiągnąć – odprężenie.

Fizykoterapia - metoda rehabilitacji medycznej

Fizjoterapia to nauka będąca dziedziną medycyny rehabilitacyjnej. Jest ona zespołem działań mających na celu wzbudzenie w organizmie określonej reakcji, która jest efektem oddziałującego na nie bodźca. Fizjoterapia wykorzystuje różne sposoby reagowania organizmu na bodźce. Jest to jedna wielka dziedzina grupując wiele pod dziedzin rehabilitacji.
Fizjoterapia to nauka będąca dziedziną medycyny rehabilitacyjnej. Jest ona zespołem działań mających na celu wzbudzenie w organizmie określonej reakcji, która jest efektem oddziałującego na nie bodźca. Fizjoterapia wykorzystuje różne sposoby reagowania organizmu na bodźce. Jest to jedna wielka dziedzina grupując wiele pod dziedzin rehabilitacji.

Rodzaje fizjoterapii

Fizjoterapia jako nauka jest pojęciem bardzo szerokim obejmującym wiele węższych dziedzin. Kryterium ich podziału jest rodzaj wykorzystywanego bodźca. Stosując to kryterium można wyróżnić takie sub dziedziny fizjoterapii jak klimatoterapia, hydroterapia, masaż leczniczy, fizykoterapia oraz balneoterapia.

Klimatoterapia jest popularnie nazywana leczeniem klimatycznym. Polega okaleczeniu za pomocą zmiany klimatu w którym normalnie żyje pacjent. Dziedzina ta jako bodźce wykorzystuje światło słoneczne, świeże powietrze oraz kąpiele w otwartych, naturalnych zbiornikach wodnych. Ta dziedzina fizjoterapii wykorzystywana jest najczęściej w leczeniu sanatoryjnym.

Hydroterapia to leczenie przy pomocy wody. Ta dziedzina fizjoterapii wykorzystuje bodźce wpływające na organizm w sposób mechaniczny, chemiczny oraz termiczny. W hydroterapii wykorzystywana jest zwykła, niemineralna woda. Wykorzystywane są tu jej różne temperatury oraz ciśnienie. Woda jest wykorzystywana do kąpieli, masaży, płukania, polewania i okładów.

Koleją dziedziną fizjoterapii są różnego rodzaju masaże lecznicze. Występują one w różnej formie. Bodźcem wykorzystywanym w tej metodzie leczniczej jest oddziaływanie mechaniczne na organizm, przy jednoczesnej bierności osoby poddanej masażowi. Masaż leczniczy może być prowadzony przy użyciu specjalnych przyrządów wibracyjnych i pneumatycznych. Za pomocą masaży leczone są choroby natury ortopedycznej oraz neurologicznej.

Fizykoterapia bardzo często mylona jest z fizjoterapią czyli dziedziną od niej znacznie szerszą. Fizykoterapia wykorzystuje różne bodźce wytworzone w sposób sztuczny związane ze zjawiskami fizycznymi. W metodzie tej wykorzystuje się przede wszystkim prąd elektryczny, ciśnienie wody, różne temperatury, światło, pole magnetyczne oraz ultradźwięki. Efekty leczenia fizykoterapeutycznego uzależnione są przede wszystkim od rodzaju wykorzystywanego bodźca oraz czasu i natężenia jego stosowania.

Balneoterapia to sposób rehabilitacji medycznej wykorzystywany głównie w uzdrowiskach i sanatoriach. Bodźcem w przypadku tej dziedziny są składniki zawarte w wodach mineralnych oraz różnego rodzaju peloidy jak na przykład borowina, które oddziałują na organizm poprzez ich wypicie, inhalację, kąpiele, płukania oraz sporządzone z nich okłady.

Działanie i zastosowanie fizjoterapii

Rehabilitacja wykorzystująca jedną z metod fizjoterapii ma na celu wywołanie w organizmie określonej reakcji na bodziec. Reakcje te mogą być różne w zależności od rodzaju, natężenia oraz czasu oddziaływania danym bodźcem. Przykładowo przy pomocy określonej temperatury, lub zastosowaniu ultradźwięków można wywołać w organizmie rekcje biochemiczne, w wyniku których powstaną naturalne substancje lecznicze organizmu. Wszelkiego rodzaju oddziaływanie mechaniczne takie jak masaże lecznicze lub hydromasaże mają wpływ na wzrost siły i sprawności stawów i mięśni a także nerwów.

Fizjoterapia ma na celu likwidacje czynników chorobowych z organizmu, przywrócenie jego siły i pełnej sprawności, jak również profilaktyka przeciwko pojawianiu się chorób lub ich nawrotom, oraz pomoc w gojeniu się organizmu i przywrócenie najwyższej jakości jego funkcjonowania.

Poszczególne sub dziedziny fizjoterapii są wykorzystywane przede wszystkim do leczenia chorób układu nerwowego, narządów ruchu, układu oddechowego, chorób skóry, układu pokarmowego i wielu innych. To również sposób na przywrócenie maksymalnej sprawności ruchowej po ciężkich złamaniach kończyn, oraz po różnego rodzaju zabiegach chirurgicznych.

Zabiegi fizjoterapeutyczne są prowadzone przez fizjoterapeutów lub rehabilitantów. Są to osoby o odpowiednich kwalifikacjach oraz wiedzy w jednej lub kilku dziedzinach rehabilitacji medycznej. Zabiegi tego typu przeprowadzane są przeważnie w prywatnych gabinetach, sanatoriach, uzdrowiskach, oraz w przychodniach regionalnych i przyszpitalnych.

Bioenergoterapia jako wsparcie przy zaburzeniach hormonalnych na przykładzie nadczynności tarczycy

Stosowanie jednej z technik bioenergoterapii - czakrotrapii - ma bezpośrednie przełożenie na działanie gruczołów wydzielania wewnętrznego i poziom wydzielanych hormonów, może więc być bardzo skuteczną i nieinwazyjną metodą wspierającą leczenie hormonalne. Metodę tę opisano na przykładzie przezwyciężenia nadczynności tarczycy.

Jednym z narzędzi terapeutycznych stosowanych w bioenergoterapii jest czakroterapia, czyli oddziaływanie na zaburzone ośrodki energetyczne w celu ich oczyszczenia, zrównoważenia energetycznego oraz przywrócenia prawidłowego funkcjonowania. Regeneracja i zrównoważenie czakr powoduje regulację gruczołów, organów i obszarów ciała im podlegających. Oprócz tego, że każda z czakr ma własną funkcję energetyczną, psychiczną i fizyczną, to również każda z nich przyporządkowana jest innemu gruczołowi wydzielania wewnętrznego i nadzoruje jego funkcjonowanie.

Oto poszczególne czakry, odpowiadające im gruczoły dokrewne i niektóre z wydzielanych przez nie hormonów: czakra podstawy - nadnercza (adrenalina, noradrenalina, kortyzol), czakra sakralna - gonady (testosteron, estrogeny), czakra splotu słonecznego - trzustka (insulina, glukagon), czakra serca - grasica (tymopoietyna, tymozyna), czakra gardła - tarczyca (tyroksyna, trójjodotyronina) i przytarczyce (parathormon), czakra trzeciego oka - przysadka (szereg hormonów; gruczoł nadrzędny wpływający na inne gruczoły), czakra korony - szyszynka (melatonina).

Stosowanie czakrotrapii ma bezpośrednie przełożenie na działanie gruczołów wydzielania wewnętrznego i poziom wydzielanych przez nie hormonów, może więc być bardzo skuteczną i nieinwazyjną metodą wspierającą leczenie hormonalne. Przekonało się o tym wiele pacjentek cierpiącaych zarówno na niedoczynność jak i nadczynność tarczycy.

Na poziomie energetycznym za prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, (jak również gardła, jamy ustnej, szczęki, zębów i dziąseł, przełyku, tchawicy, oskrzeli, górnej części płuc, odcinka szyjnego kręgosłupa, barków, ramion i rąk) odpowiedzialna jest czakra gardła. Na planie psychicznym, funkcja tej czakry związana jest z wolną wolą, komunikatywnością, zdolnością wyrażania samego siebie, z rozsądkiem, logicznym myśleniem, realizowaniem swoich marzeń, zdolnością podejmowania decyzji. Zaburzenie jej prawidłowego działania może więc skutkować nie tylko nieprawidłowym funkcjonowaniem tarczycy, ale również często wiąże się m.in. z ograniczeniami w realizacji własnej woli i marzeń, problemami w komunikacji, w ekspresji, nadmierną uległością i brakiem asertywności lub też przeciwnie - z tendencją do narzucania swojej woli innym, do silnego uporu, osądzania, krytycyzmu bądź nadmiernej ekspresji.

W stanie prawidłowym energia czakry gardła ma dominującą wibrację koloru błękitnego. Przeciętna długość właściwie funkcjonującej czakry, czyli zasięg wykraczania energii poza ciało fizyczne, który może być weryfikowany przez bioenergoterapeutę, to ok. 30 cm.

W opisanym poniżej przykładzie, u osoby cierpiącej na nadczynność tarczycy zauważalne były następujące zaburzenia na poziomie ośrodków energetycznych:

- wysoki poziom energii w piątej czakrze (czakrze gardła) - zasięg ok. 65cm,
- zmieniona barwa wibracji tej czakry - oprócz błękitu występowały znaczące ilości koloru czerwony i pomarańczowego (kolorów występujących w pierwszej i drugiej czakrze),
- osłabiona energetyka czakry pierwszej (podstawy) - ok. 20 cm i drugiej (sakralnej) - ok. 15 cm.,
- zaburzenie funkcjonowania czakry szóstej (trzeciego oka), polegające na obecności - oprócz właściwego dominującego koloru indygo, również koloru czerwonego i pomarańczowego, a także błękitnego.

Przeprowadzono 7 zabiegów czakroterapii, które miały na celu:
- oczyszczenie i zrównoważenie poziomu energetycznego ww. ośrodków energetycznych, tzn. doprowadzenie zasięgu ich wibracji do ok. 30 cm,
- przywrócenie prawidłowej charakterystyki energetycznej każdej zaburzonej czakry (koloru, czyli częstotliwośći wibracji) - błękitu w czakrze gardła oraz indygo w czakrze trzeciego oka.

Na przedstawionym poniżej wykresie widać zmiany energetyki czakr, na które oddziaływano, po kolejnych zabiegach, które odbywały się raz w tygodniu i trwały ok. 20 min. Zabieg numer zero rozumiany jest jako stan przed pierwszym zabiegiem.

Wykres energetyki czakr

Zabiegi polegały na harmonizacji czakr poprzez transferowanie nadmiaru energii z czakry gardła do ośrodków o obniżonym potencjale energetycznym, tj. do pierwszej i drugiej czakry. Oprócz tego, wykorzystując bardziej zaawansowaną technikę mostkowania czakr, należało przekierować określony rodzaj energii (o czerwonej i pomarańczowej barwie) z czakry gardła oraz trzeciego oka do odpowiednio - pierwszej i drugiej czakry, jak również energię o błękitnej barwie z trzeciego oka do czakry gardła. Oddziaływanie na trzecie oko miało na celu regulację nadzorowanej przez nie przysadki, która z kolei ma bardzo istotny wpływ na funkcjonowanie tarczycy.

Na załączonym uproszczonym schemacie przedstawiono zmiany w energetyce czakr, z uwzględnienim zmian w ich kolorystyce, w czterech momentach: przed pierwszym zabiegiem, po pierwszym, trzecim i ostatnim - siódmym zabiegu. Jak widać, zamierzone zmiany energetyczne udało się uzyskać relatywnie szybko. Terapia zakończyła się sukcesem. Jak wykazały przeprowadzane w międzyczasie badania hormonalne, nastąpiła znacząca poprawa wyników dot. poziomu hormonów wydzielanych przez tarczycę. Dzięki temu pacjentce udało się uniknąć planowanej wcześniej operacji, mającej na celu usunięcie gruczołu tarczycy.

O czym młoda mama chora na padaczkę pamiętać powinna

Poród i pierwsze miesiące opieki nad nowonarodzonym dzieckiem dla każdej młodej matki jest wyzwaniem i napawa je lękiem, w szczególności osoby chore na padaczkę często stawiają sobie pytanie czy mogą mieć dzieci i czy są w stanie zapewnić im opiekę i bezpieczeństwo.

Okres pierwszych tygodni po porodzie bywa trudny i dla zdrowych kobiet. Mama chora na padaczkę tym bardziej powinna o tym pamiętać. Przede wszystkim nie należy odmawiać pomocy rodzinie i przyjaciołom, szczególnie w pierwszych tygodniach. Najlepsze co w tym pierwszym, bardzo trudnym okresie może zrobić dla swojego malucha, to dobrze zadbać o siebie. Bardzo ważne, aby dobrze się wysypiać (brak snu silnie sprzyja wystąpieniu napadów), przyjmować leki przeciwpadaczkowe i częściej kontaktować się ze swoim neurologiem - po porodzie poziom leków przeciwpadaczkowych we krwi może podnieść się i wzrasta wówczas ryzyko objawów niepożądanych. W okresie po porodzie może być konieczne częstsze oznaczanie poziomu leków we krwi. Poza tym, jak każda mama, musi odpowiednio się odżywiać i ćwiczyć wracając do dobrej formy fizycznej. Oczywiście może brać aktywny udział w opiece nad dzieckiem i z zachowaniem pewnych zasad opiekować się dzieckiem sama.


Jeśli napady łączą się z utratą świadomości i występują bez zwiastunów zapowiadających, młoda mama chora na padaczkę powinna pamiętać o paru zasadach.
Przy karmieniu dziecka powinna siedzieć wygodnie w głębokim fotelu, na szerokim tapczanie z oparciem pod plecami lub wręcz na ziemi na dywanie, tak, aby w przypadku wystąpienia napadu w trakcie karmienia dziecko nie spadło z wysokości i nie doznało urazu.
W nocy dobrze po prostu brać dziecko do łóżka na czas karmienia.


Jeśli stosowany jest sztuczny pokarm - butelkę może przygotować tata lub ktoś z rodziny. Jeśli mama jest sama, nie powinna nosić dziecka ze sobą do kuchni - lepiej zostawić dziecko w łóżeczku i pójść samej przygotować butelkę.
Kiedy dziecko jest starsze należy zawsze pamiętać o zamknięciu wyjścia z leżaczka lub krzesełka dziecięcego.
Przewijać dziecko podobnie najlepiej jest na kocyku na dywanie na podłodze. Mama chora na padaczkę nie powinna sama kąpać dziecka - wystarczy wtedy na ręczniku ułożonym na kocyku i dywanie, dobrze umyć dziecko gąbką moczoną w miedniczce stojącej obok.


Należy unikać chodzenia z dzieckiem na ręku, najlepiej posługiwać się wózeczkiem. Kiedy dziecko zaczyna chodzić możemy zastanowić się nad kojcem, albo chodzikiem kiedy chcemy gdzieś przemieścić się z dzieckiem. Niektórzy pediatrzy nie zalecają jednak chodzików. O tym należy porozmawiać z pediatrą prowadzącym dziecko. Na pewno należy unikać chodzenia z dzieckiem po schodach. Dobrze jest mieć „przybory" dziecięce w kilku miejscach dziennego przebywania, tak, aby nie chodzić za każdym razem, kiedy potrzebna jest chusteczka czy czysta pieluszka. Poza tym warto pamiętać, aby dziecko było „zamknięte" w łóżeczku lub kojcu kiedy mama gotuje lub prasuje.
Jeśli chodzi o spacery, najlepiej odbywać je w towarzystwie innych młodych mam, które wiedzą o chorobie i w razie czego są w stanie pomóc mamie podczas napadu oraz zająć się chwilę dzieckiem.


Pacjentka z padaczką może i powinna karmić piersią. Pokarm matki jest dla każdego malca najlepszy. Leki przeciwpadaczkowe mama przyjmuje w ciąży. Wtedy dziecko styka się z nimi po raz pierwszy. Karmienie piersią jest zatem tylko kontynuacją „znajomości" z tymi lekami. W niektórych przypadkach dziecko odstawione od piersi powinno mieć podawane leki w dawkach malejących żeby nie dopuścić do powstania zespołu abstynencyjnego. Są indywidualne przypadki, kiedy matka nie powinna karmić piersią, ale wtedy zawsze informuje o tym lekarz neurolog.

Astma a ciąża

Kobiety chorujące na astmę zachodzą w ciążę i rodzą zdrowe dzieci. Jednak ciąża kobiety chorej na astmę może mieć określony wpływ na przebieg samego schorzenia, jak również wiąże się z pewnym ryzykiem dla samego przebiegu ciąży

Astma stanowi najczęściej występującą przewlekłą chorobę układu oddechowego u kobiet ciężarnych, choć w procentach jest to niewielki odsetek - ok. 0,4-4% - kobiet w ciąży.
Astma o ciężkim przebiegu na ogół nasila się w czasie ciąży, podczas gdy łagodniejsza postać choroby wykazuje tendencje do ustępowania. Nie można przewidzieć jaki wpływ będzie miała ciąża na przebieg astmy - obowiązuje tzw. reguła trzech - w 1/3 części przypadków występuje pogorszenie, w 1/3 - polepszenie, w 1/3 - przebieg astmy pozostaje bez zmian. W kolejnych ciążach przebieg kliniczny astmy u poszczególnych pacjentek jest zwykle jednakowy.

Astma ulega zaostrzeniu najczęściej między 24. a 36. tygodniem ciąży, gdy powiększająca się macica, na skutek wzrostu płodu, uciska przeponę utrudniając swobodne oddychanie, natomiast w ciągu ostatnich 4 tygodni objawy choroby na ogół się zmniejszają. Występowanie duszności podczas porodu należy do rzadkości.
Każde zaostrzenie astmy u kobiety w ciąży grozi niedotlenieniem płodu. W czasie skurczu oskrzeli może dojść do obniżenia zawartości tlenu we krwi (hipoksemia), co znacznie upośledza przepływ krwi przez macicę, i powoduje, że hipoksemia matki jest znacznie bardziej niebezpieczna dla płodu niż dla niej samej. Niewielkie zmiany utlenowania krwi matki mogą powodować istotne zaburzenia utlenowania płodu. Każde zaostrzenie astmy wymaga oceny stanu płodu.


Na ogół kobietom w ciąży można podawać wszystkie leki "przeciwastmatyczne" , przede wszystkim sterydy wziewne i leki szybko rozszerzające oskrzela w inhalatorze. Należy je stosować w najmniejszych dawkach zapewniających kontrolę objawów choroby.

Współpraca chorej i lekarza
Współpraca chorego na astmę i lekarza jest warunkiem uzyskania optymalnego indeksu terapeutycznego. Zasada ta odnosi się szczególnie do kobiet w ciąży chorych na astmę.
Powinny one:


• umieć prawidłowo inhalować leki i dokonywać pomiaru PEF,
• dokładnie wiedzieć, które leki stosować według sztywnego schematu, a które "na żądanie",
• wiedzieć, jak postępować w sytuacji, gdy wartość PEF zmieni się i(lub) objawy astmy ulegną zaostrzeniu.


Wartości PEF u kobiet wynoszą 360-550 l/min i nie ulegają fizjologicznym zmianom w czasie ciąży. Od lutego tego roku można prowadzić anonimowe dzienniczki monitorowania kontroli astmy i leczenia w portalu TacyJakJa.pl, gdzie automatycznie tworzone są z zapisywanych wyników wykresy i tabele, które można wydrukować. W dzienniczkach są zastosowane używane powszechnie w medycznym piśmiennictwie strefy: zielona (prawidłowa kontrola astmy), żółta (niewystarczająca kontrola astmy), czerwona (zła kontrola astmy).


Poród
Astma prawidłowo kontrolowana nie jest wskazaniem do cięcia cesarskiego, kobieta może rodzić drogami natury. Zalecane jest natomiast wówczas znieczulenie przewodowe porodu tzn. znieczulenie zewnątrzoponowe, gdzie wprowadza się cieniutki cewniczek w okolice kręgosłupa (po uprzednim znieczuleniu skóry) przez który podaje się okresowo lek blokujący włókna bólowe. Ból jest bowiem zupełnie niepotrzebnym stresem, niekorzystnym dla chorych na astmę. Rodząca czuje skurcze i może aktywnie przeć. Takie znieczulenie nie „przedostaje się" do dziecka. Zarówno w przypadku znieczulenia do porodu czy w razie cięcia cesarskiego należy poinformować anestezjologa o astmie i przyjmowanych lekach. Będzie on wówczas mógł dobrać właściwe leki znieczulające miejscowo lub ogólnie, które nie uwalniają histaminy i działają rozszerzająco na oskrzela lub/i hamują wydzielanie śluzu.

Wpływ kwasów Omega 3

Artykuł opisuje działanie kwasów Omega 3 na poszczególne obszry organizmu, a mianowicie: układ sercowo-naczyniowy, cukrzycę, nadwagę i otyłość, problemy ze wzrokiem, system nerwowy, depresję oraz inne.

Działanie Kwasu OMEGA 3 i 6 obejmuje następujące obszary organizmu:

UKŁAD SERCOWO – NACZYNIOWY

Kwas OMEGA 3 i 6 skutecznie zapobiega miażdżycy, nadciśnieniu, zawałom serca i ich powtarzaniu się. Wykazuje działanie antyarytmiczne.

• Kwas Omega 3 i 6:

- biorą udział w metabolizmie cholesterolu i jego transporcie (przeszło połowa estrów cholesterolu występuje w postaci połączeń z kwasem linolowym, co ułatwia ich rozprowadzanie w organizmie),

- obniżają stężenie „złego" cholesterolu we krwi i zwiększają stężenie „dobrego" cholesterolu (HDL),

- hamują zlepianie się płytek krwi i zatykanie światła naczyń krwionośnych (hamują agregację i adhezję płytek krwi),

- zmniejszają ryzyko nagłej śmierci, w tym śmierci po zawale,

- obniżają nawet o 30 % śmiertelność z powodu chorób układu krążenia.

UKŁAD NERWOWY, STWARDNIENIE ROZSIANE

• Stosuje się je jako skuteczny środek przy występowaniu drętwienia i mrowienia kończyn. Ze względu na to, że kwasy omega-3 budują komórki nerwowe oraz ich osłonki (tzw. osłonki mielinowe) pomaga w łagodzeniu objawów schorzeń mózgu i układu nerwowego, takich jak choroba Alzheimera, stwardnienie rozsiane czy uszkodzenie nerwów u chorych na cukrzycę.

• W przypadku stwardnienia rozsianego, dostarczanie organizmowi kwasów tłuszczowych omega-3, może ograniczać rozwój choroby we wczesnym stadium - odbudować częściowo osłonki mielinowe nerwów, a w stanach zaawansowanych spowalniać rozwój choroby.

CUKRZYCA

• Kwasy omega-3 zmniejszają ryzyko wystąpienia cukrzycy, gdyż niwelują wahania poziomu cukru we krwi, zmniejszając odporność komórek na insulinę.

UKŁAD TRAWIENNY, ZAPARCIA. HEMOROIDY

• Szczególny skład kwasu Omega 3 i 6 wspomaga procesy trawienne, co może zapobiegać tworzeniu się cholesterolowych kamieni żółciowych.

• Kwas Omega 3 i 6 wzmacnia, regeneruje i osłania błony śluzowe na całej długości układu pokarmowego i wydalniczego, pomaga w przechodzeniu treści pokarmowej przez jelita i ułatwia formowanie się mas kałowych, co zapobiega zaparciom.

NADWAGA I OTYŁOŚĆ

• Kwas Omega 3 i 6 pomaga przywrócić równowagę hormonalną i zaburzone proporcje kwasów tłuszczowych w organizmie. Kwasy omega-3 (w połączeniu z ćwiczeniami fizycznymi) regulują poziom cholesterolu i cukrów we krwi zwiększając tym samym skuteczność kuracji odchudzających.

• Obecność kwasu omega-6 wpływa korzystnie na odtłuszczanie wątroby. Sprzężony kwas Omega, zmniejsza zapasy tłuszczu w organizmie i sprzyja odbudowie tkanki mięśniowej.

JASKRA, PROBLEMY ZE WZROKIEM

• Kwas OMEGA 3 i 6 może być nowym sposobem zapobiegania jaskrze, chorobie oczu, której przyczyną jest zwiększone ciśnienia śródgalkowego, prowadzące do postępującego upośledzenia funkcji wzroku. Jak wykazały badania na zwierzętach olej lniany obniża ciśnienie śródgałkowe nawet o 56 %.

• Kwasy omega-3 wchodzą w skład siatkówki oka, która jest tkanką o najwyższym stężeniu kwasu DHA (omega-3). DHA jest ważny dla przekształcania impulsu świetlnego w sygnał elektryczny, który jest przekazywany do mózgu i interpretowany.

DEPRESJA, NERWICE, STRES

• Kwasy tłuszczowe omega-3 są składnikami błon biologicznych komórek nerwowych. Największa ich ilość znajduje się w korze mózgu. Prawidłowa budowa błon umożliwia neuronom sprawne funkcjonowanie i przekazywanie impulsów nerwowych. Osoby, które spożywają zbyt małe ilości omega-3 lub mają zaburzony stosunek omega-3 do omega-6 w diecie, są bardziej narażone na stany depresyjne, nerwice, stres, mogą częściej wykazywać zachowania agresywne.

• Kwasy omega-3 wspomagają produkcję i uwalnianie neurotransmiterów odpowiedzialnych za stabilność emocjonalną (np. serotoniny) i pozytywne emocje (np. dopaminy).

• Kwasy omega-3 wykazują wiele korzystnych efektów w profilaktyce i leczeniu różnorodnych schorzeń neuropsychiatrycznych: autyzmu, schizofrenii, stanów lękowych, zaburzeń snu, alkoholizmu, demencji, depresji.

MÓZG, MIGRENY

• Kwas Omega-3 jest przekształcany w naszym organizmie do kwasu DHA, będącego bardzo ważnym składnikiem tkanki mózgowej. Niski poziom DHA związany jest ze zmianami nastroju, utratą pamięci, problemami ze wzrokiem i występowaniem schorzeń neurologicznych.

• Kwasy omega-3 poprawiają również krążenie krwi, w tym krążenie w naczyniach krwionośnych głowy, co może łagodzić bóle migrenowe.

STANY ZAPALNE, CHOROBY AUTOIMMUNOLOGICZNE

• Proces zapalny jest naturalnym mechanizmem obronnym organizmu. Zwykle zapalenie jest sygnałem ostrzegawczym informującym o urazie lub toczącej się chorobie.

• Kwas omega-3, który przekształcany jest w przeciwzapalne prostaglandyny serii 1 i 3. Niski poziom tych związków jest jednym z głównych powodów występowania różnego rodzaju przewlekłych stanów zapalnych, w tym zapalenia stawów, jelita grubego, dziąseł.

• Kwasy Omega łagodzą objawy reumatoidalnego zapalenia stawów, zmniejszają ból i sztywność stawów, zwiększają silę uścisku ręki, zapobiegają zmianom zwyrodnieniowym stawów oraz pozwalają na zmniejszenie dawek niesterydowych leków przeciwzapalnych. Kwasy omega-3 obniżają aktywność enzymów biorących udział w degradacji kolagenu, zapobiegając w ten sposób niszczeniu tkanki chrzęstnej i uszkodzeniu stawów.

• Kwasy omega-3 przeciwdziałają tworzeniu się autoprzeciwciał (prozapałnych cytokin), co przeciwdziała i łagodzi skutki szeregu chorób autoimmunologicznych: choroby Crohna, wrzodziejącego zapalenia okrężnicy, czy tocznia rumieniowatego.

ŁUSZCZYCA, SKÓRA, WŁOSY, PAZNOKCIE

• Niedobór NNKT jest związany z występowaniem różnego rodzaju chorób skóry, w tym egzemy, łuszczycy oraz atopowego zapalenia skóry. Spożywanie odpowiedniej ilości kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 poprawia ogólny stan skóry, zapobiega jej wysuszaniu i powstawaniu stanów zapalnych. Zapobiega rumieniowi, uczuciu swędzenia, przyspiesza gojenie się oparzeń skóry.

ASTMA, CHOROBY PŁUC

Kwasy omega-3 działaniem przeciwzapalnym i łagodzeniem reakcji immuno-logicznych organizmu łagodzą objawy astmy u dzieci i dorosłych.

• Zmniejszają wrażliwość płuc na czynniki drażniące i ogólnie polepszają krążenie, co chroni płuca w czasie zapalenia oskrzeli, rozedmie oraz przewlekłych chorobach płuc.

ZDROWIE KOBIET

• Kwas omega-3 i omega-6 może korzystnie wpływać na cykl miesiączkowy, regulując proporcje hormonów w organizmie. Taka regulacja przyczynia się do złagodzenia wielu objawów związanych z bolesnym miesiączkowaniem: przedmiesiączkowe bóle głowy, depresje, bóle podbrzusza, drażliwość i obrzęki.

• Kwas omega 3 i 6 łagodzi objawy menopauzy i wspomaga czynności macicy, przez co może być stosowany w leczeniu bezpłodności.

ZDROWIE MĘŻCZYZN

• Kwas omega 3 i 6 korzystnie działa na organizm mężczyzny. Stosowany jest pomocniczo przy leczeniu bezpłodności i w schorzeniach prostaty.

CIĄŻA, ZDROWIE NIEMOWLĄT

• W czasie ciąży kobiecie potrzebne są NNKT na potrzeby jej własnego organizmu oraz rozwijającego się płodu. Najwięcej NNKT potrzeba w czasie ostatnich 3 miesięcy ciąży oraz przez pierwsze 3 miesiące po urodzeniu się. Noworodek otrzymuje NNKT z mlekiem matki, które jest szczególnie bogatym źródłem kwasów omega 3. Kobiety karmiące piersią powinny zatem szczególnie dbać o dostarczanie odpowiednio większych ilości NNKT, a kobiety nie mogące same karmić swoich dzieci powinny dbać by podawać swoim dzieciom mleko wzbogacone w kwasy omega-3.

• NNKT są niezbędne do budowy mózgu, całego układu nerwowego oraz siatkówki oka dziecka.

• Prawidłowa ilość i proporcje kwasów omega-3 i 6 zapobiega przedwczesnemu porodowi.

• Niedobór NNKT w organizmie rozwijających się dzieci prowadzi do wadliwej budowy błon komórkowych układu nerwowego i siatkówki oka, gorszego rozwoju fizycznego, zmian skórnych i częstszych infekcji.

• Noworodki otrzymujące z mlekiem odpowiednią ilość omega-3 (ewentualnie w postaci suplementu) we wczesnym okresie niemowlęctwa, dłużej śpią, następnie wykazują lepsze zdolności motoryczne i poznawcze, szybciej uczą się komunikować.

MŁODZIEŻ SZKOLNA, ADHD

• Dzieci z niedoborami kwasów omega-3 mają problemy z zachowaniem, nauką, pamięcią i częściej u nich występuje ADHD

• W Polsce 3-5% dzieci szkolnych cierpi na ADHD - zespól nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Obecnie uważa się, że zespół ten jest efektem zaburzonego dojrzewania układu nerwowego. Objawy nasilają się m.in. przy złej diecie.

• U znaczącej liczby dzieci z ADHD stwierdza się niedobór lecytyny (fosfolipidu budującego błony komórkowe neuronów), kwasów omega-3 i innych długołańcuchowych kwasów tłuszczowych, aminokwasów, witamin z grupy B, beta-karotenu, magnezu i cynku.

Jak ochronić się przed rakiem? 10 praktycznych porad.

Nowotwory złośliwe stają się najistotniejszym problemem zdrowotnym XXI wieku. Mimo ogromnego postępu medycyny rak nadal przedwcześnie przerywa życie co 4 Europejczyka. Jednak dzięki posiadanej wiedzy i skutecznej interwencji jesteś w stanie odnieść duże sukcesy w walce z tą chorobą.

Najważniejszym punktem wszystkich programów walki z rakiem na świecie jest ograniczenie ekspozycji na rakotwórcze składniki dymu tytoniowego oraz inne czynniki rakotwórcze związane ze stylem życia.

Istotne jest również wczesne wykrywanie i leczenie raka, skuteczne zwłaszcza w przypadku raka szyjki macicy, piersi i jelita grubego.

Pamiętaj, że gdy nawet w Twojej rodzinie występowały choroby nowotworowe, możesz temu zapobiec, gdyż wynikają one w 80-90% z tzw. czynników zewnętrznych, czyli zależnych od środowiska. Są to na przykład styl życia, dieta, używki, miejsce pracy i zamieszkania czy zachowania społeczno - kulturowe.

Najlepszym przykładem jest rak płuca. Jeżeli nie palisz tytoniu, to nawet jeśli masz obciążony wywiad rodzinny, ryzyko zachorowania jest bardzo niskie, gdyż ponad 90% osób chorujących na raka to palacze, w tym bierni.

W przypadku większości nowotworów szansa na wyleczenie istotnie wzrasta, jeżeli choroba zostanie wykryta we wczesnym stadium. Niestety zwykle pierwsze objawy raka pojawiają się dopiero wtedy, gdy choroba jest już zaawansowana.

Dlatego tak ważne są badania przesiewowe, które mają na celu wykrycie choroby we wczesnej, często bezobjawowej fazie rozwoju. Ich systematyczne przeprowadzanie pozwoliłoby znacznie ograniczyć umieralność na niektóre z nowotworów.

Kolejnym etapem zapobiegania zgonom z powodu raka jest całkowite wyleczenie choroby, wykrytej nawet w zaawansowanej fazie. Jest to wciąż duże wyzwanie dla współczesnej medycyny, mimo szeregu przełomowych osiągnięć w leczeniu nowotworów złośliwych.

1. Nie pal, a jeśli palisz przestań. Jeśli nie potrafisz – nie pal w obecności osób niepalących.

Nie bez powodu lista zaleceń zaczyna się od palenia. Jest to bowiem najważniejsza przyczyna zachorowań na nowotwory złośliwe w Polsce. Dym tytoniowy składa się z ponad 4 tys. związków chemicznych, z których co najmniej 40 ma działanie rakotwórcze.

Szacuje się że ponad 25% wszystkich zgonów na świecie z powodu nowotworów ma związek właśnie z paleniem. Badania prowadzone w wielu krajach wykazują, że palenie odpowiada za ponad 90% zachorowań na raka płuca u mężczyzn i 57–86% u kobiet.

Odsetek zachorowań u obu płci na raka gardła, jamy ustnej i przełyku związanych z paleniem wynosi natomiast 43-60%.

Pamiętaj, że palenie przyczynia się też do rozwoju dziesiątków innych chorób nowotworowych (m.in. pęcherza moczowego, trzustki, nerek, szyjki macicy, endometrium, wątroby, żołądka, niektórych postaci białaczek).

Poza tym nowotwory to nie jedyny skutek palenia tytoniu. Powoduje też wiele innych chorób – np. przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, zawał serca i udar mózgu.

Wiadomo, że rzucenie palenia to długi i wieloetapowy proces, bez gwarancji na sukces przy pierwszej próbie, jednak nigdy nie jest za późno, żeby rzucić palenie.

Ponadto zespół uzależnienia od tytoniu jest sklasyfikowany jako choroba, którą można dziś skutecznie leczyć.

Warto zatem skorzystać z pomocy lekarzy oraz szerokiej gamy leków o potwierdzonej skuteczności: nikotynowej terapii zastępczej (gumy, plastry, tabletki podjęzykowe, inhalatory) oraz leków o działaniu centralnym (bupropion, cytyzyna, wareniklina), dzięki którym szansa na sukces wzrasta o kilkset procent!

Zadzwoń: 0 801 108 108 − Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym

Palenie bierne z kolei czyli wdychanie przez osoby niepalące dymu tytoniowego niesie za sobą podobne problemy zdrowotne, co palenie czynne, zwłaszcza dla kobiet w ciąży i małych dzieci.

Palacze bierni wdychają bowiem te same trujące substancje. Z tego powodu każdego roku umiera w Polsce prawie 2000 osób, które nigdy same nie paliły. Aby temu zapobiec celowe jest moim zdaniem wprowadzanie całkowitego zakazu palenia tytoniu w miejscach publicznych.

2. Unikaj otyłości

Otyłość (BMI >30) jest drugim po paleniu czynnikiem ryzyka rozwoju chorób układu krążenia, cukrzycy i nowotworów złośliwych.

Badania wykazują związek otyłości z rakiem jelita grubego, piersi (po menopauzie), trzonu macicy, nerki i raka gruczołowego przełyku.

Nadwaga (BMI 25-29) również wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na nowotwory złośliwe, np. w przypadku raka jelita grubego ryzyko zachorowania rośnie wprost proporcjonalnie do wzrostu BMI.

Podkreślam, że badania przeprowadzone przez American Cancer Society wykazały, że zależność pomiędzy otyłością, a zachorowaniem na raka wydaje się być większa u mężczyzn niż u kobiet.

W przypadku kobiet po menopauzie natomiast, mających jedynie nadwagę wykazano umiarkowany wzrost ryzyka raka piersi. Ryzyko choroby jest jeszcze większe w przypadku kobiet, które miały w rodzinie przypadki zachorowań na raka piersi lub stosowały hormonalną terapię zastępczą.

Szacuje się, że w Europie Zachodniej nadwaga i otyłość stały się przyczyną rozwoju około 11% nowotworów okrężnicy, 9% nowotworów piersi, 37% raków gruczołowych przełyku, 25% nowotworów nerki, 24% nowotworów pęcherzyka żółciowego i aż 39% nowotworów trzonu macicy.

Jak zatem unikać otyłości?
Odpowiedź znajdziesz poniżej.

3. Uprawiaj codziennie ćwiczenia fizyczne

Obronić się przed rakiem możesz poprzez regularne ćwiczenia fizyczne, co zostało potwierdzone przez liczne badania naukowe. Zmniejszenie ryzyka wystąpienia nowotworów jest bowiem wprost proporcjonalne do stopnia aktywności fizycznej.

Musisz jednak pamiętać, że poziom wysiłku fizycznego musi być dostosowany do Ciebie indywidualnie. Na przykład kiedy cierpisz na chorobę serca, nie możesz wykonywać zbyt forsownych ćwiczeń.

Zalecam ćwiczenie 3 razy w tygodniu po pół godziny. Wpłynie to także korzystnie na Twoją masę ciała.

4. Spożywaj więcej warzyw i owoców, jedz co najmniej 5 razy dziennie i ogranicz spożycie produktów bogatych w tłuszcze zwierzęce.

Zdania naukowców na temat wpływu diety na nowotwory są podzielone. Nie mniej zgodni są co do jednego, że częste spożywanie warzyw i owoców zmniejsza ryzyko zachorowań na raka, zwłaszcza przełyku, żołądka, trzustki i jelita grubego.

Jest to związane między innymi z faktem, że pokarm ten zawiera duże ilości błonnika oraz wiele innych substancji, które mają działanie przeciwnowotworowe.

Pamiętaj jednak, że większość tych dobroczynnych składników jest tracona podczas gotowania czy smażenia warzyw i owoców, więc spożywaj je surowe.

Ponadto witamin i minerałów, które naturalnie występują w warzywach i owocach nie zastąpią Ci suplementy diety, gdyż organizm znacznie trudniej wchłania substancje wyprodukowane sztucznie.

Ile zatem powinno się spożywać warzyw i owoców?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca spożywać minimum 400 g dziennie, tj. 2 sztuki owoców i 200 g warzyw.

Spożywaj je przy każdym posiłku i staraj się zastąpić nimi przekąski pomiędzy kolejnymi posiłkami.

5. Nie pij za dużo alkoholu.

Alkohol też jest substancją rakotwórczą, nie tylko w połączeniu z paleniem tytoniu. Spożywanie go w nadmiernej ilości zwiększa ryzyko rozwoju raka między innymi: jamy ustnej, gardła, krtani, przełyku, wątroby, piersi i jelita grubego.

Mechanizm rakotwórczego działania alkoholu polega głównie na potęgowaniu rakotwórczego działania innych toksycznych substancji oraz palenia tytoniu.

Pod względem wpływu na ryzyko wystąpienia raka nie ma różnicy między piwem, winem i alkoholami wysokoprocentowymi.

Dobrą wiadomością jest natomiast fakt, że picie alkoholu w niewielkich ilościach ma pozytywny wpływ na układ krążenia (z wyjątkiem sytuacji, gdy cierpisz na chorobę serca!).

Ile zatem alkoholu można spożywać?

Mężczyźni do dwóch porcji (ok. kieliszek wina lub dwa małe piwa).

Kobiety – jedną porcję.

6. Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne, zwłaszcza jeśli masz skłonność do oparzeń słonecznych.

Ekspozycja na promienie słoneczne jest główną przyczyną nowotworów złośliwych skóry. Jest to związane z promieniowaniem UV – składnikiem promieniowania słonecznego.

Do najważniejszych nowotworów złośliwych związanych z ekspozycją na promieniowanie UV należą: rak podstawnokomórkowy, rak płaskonabłonkowy oraz czerniak złośliwy.

Najgroźniejszy jest czerniak, jednak stanowi tylko 5% spośród wszystkich nowotworów złośliwych skóry.

Jak zatem chronić się przed tymi nowotworami?

Ogranicz ekspozycję na promieniowanie słoneczne w ciągu całego życia, zwłaszcza latem w godzinach 11-15.

Unikaj oparzeń i stosuj kremy z filtrem UV co najmniej 50.

Zakładaj okulary słoneczne z filtrem UV 100% oraz ubrania chroniące przed słońcem.

Nie korzystaj z tzw. solariów, gdyż urządzenia te emitują bardzo duże dawki promieniowania UV.

Przestrzegać tych zaleceń powinny osoby zwłaszcza z jasną karnacją skóry oraz dużą ilością znamion barwnikowych.

7. Zaszczep się na wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW typu)

Przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu B, zwane powszechnie żółtaczką typu B stanowi istotną przyczynę raka pierwotnego wątroby.

W Polsce osób zakażonych HBV jest ok. 300 tysięcy, jednak liczba nowych zakażeń spada głównie za sprawą programu szczepień oraz poprawy warunków sanitarno-hignienicznych.

Wirusem typu B można się zakazić poprzez naruszenie ciągłości tkanek, narażenie na krew i inne wydzieliny, kontakty seksualne oraz okołoporodowo (zakażenie noworodka przez matkę).

Ponadto wirus zapalenia wątroby typu B stanowi częstą przyczynę ostrego zapalenia wątroby, co może skutkować utratą funkcji tego narządu.

Dlatego nie ryzykuj – zaszczep się.

8. Bierz udział w badaniach przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy, jeśli ukończyłaś 25. rok życia.

W Europie Środkowej i Wschodniej zachorowalność na raka szyjki macicy wynosi 15-25 na 100 tysięcy kobiet rocznie. Jednak wczesne wykrycie tej choroby i leczenie dają szansę całkowitego wyleczenia.

Najważniejszym czynnikiem ryzyka raka szyjki macicy jest zakażenie niektórymi szczepami wirusa HPV. Od kilku lat jest dostępna szczepionka, która zapobiega chorobie, jednak tylko u tych kobiet, które się zaszczepiły przed rozpoczęciem współżycia płciowego.

Przed przystąpieniem do badania (wymazu szyjki macicy) upewnij się, że program podlega procedurom kontroli jakości, zgodnym z „Europejskimi wytycznymi kontroli jakości badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy”.

Więcej informacji znajdziesz pod adresem:

www.nfz.gov.pl/profilaktyka

9. Bierz udział w badaniach przesiewowych w kierunku raka piersi, jeśli ukończyłaś 50. rok życia

Dzięki mammografii, bo tak nazywa się to badanie udało się zmniejszyć umieralność z powodu raka piersi o ok. 25%. Jest to bardzo skuteczna metoda, która umożliwia wykrywanie niewyczuwalnych guzów piersi. Badaniem tym objęto miliony kobiet, począwszy od lat 80.

W Polsce badania przesiewowe raka piersi stały się integralną częścią powołanego w 2005 r. Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. System badań dotyczy kobiet w wieku 50-69 lat zapraszanych listownie do uczestnictwa i obejmuje mammografię wykonywaną co dwa lata.

Więcej informacji znajdziesz pod adresem:

www.nfz.gov.pl/profilaktyka

10. Jeśli jesteś kobietą lub mężczyzną po 50. roku życia bierz udział w badaniach przesiewowych w kierunku raka jelita grubego.

Rak jelita grubego jest jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych, które występują w Unii Europejskiej. Jest to zarazem nowotwór łatwo wykrywalny w stadium przedrakowym, a wyniki leczenia w przypadku rozpoznania choroby na wczesnym etapie są bardzo dobre.

Do badań przesiewowych zaliczamy: badanie na krew utajoną w kale oraz kolonoskopia.

Pomimo twardych dowodów na skuteczność badań w kierunku raka jelita grubego, większość mieszkańców krajów wysoko rozwiniętych nie została nimi objęta. Oznacza to utratę możliwości zapobiegania około ¼ ze 138 tysięcy zgonów z powodu raka jelita grubego, jakie odnotowuje się każdego roku w Unii Europejskiej.

Jakie są zatem zalecenia?

Zaleca się badanie na krew utajoną raz na 2 lata, a kolonoskopię raz na 10 lat.

W przypadku tego ostatniego prowadzony jest program przesiewowy, realizowany w 80 ośrodkach na terenie całego kraju i finansowany przez Ministerstwo Zdrowia.

Więcej informacji znajdziesz pod adresem:

www.nfz.gov.pl/profilaktyka

wtorek, 1 marca 2011

http://www.zasadyzdrowotnosci.blogspot.com: Zdrowa i skuteczna droga do schudnięcia

http://www.zasadyzdrowotnosci.blogspot.com: Zdrowa i skuteczna droga do schudnięcia: "„Śniadanie jedz jak cesarz, obiad jak szlachcic, a kolację jak żebrak” Tradycyjna Medycyna Chińska (TCM) nie wyróżnia jednostek chorobowych ..."

www.zasadyzdrowotnosci.blogspot.com